14+1 věcí, na co nezapomenout při startu nového oddílového roku

Naposledy upraveno:

Aneb checklist dobrého vedoucího a jak ti v tom všem pomůže apka Levitio.

1. Připomeň si oddílovou vizi a obnov své odhodlání

Proč vedeš oddíl a kam jej chceš směřovat? Určitě to máš ujasněné, ale čas od času je dobré vytáhnout si notes z šuplíku a začíst se do svých starých poznámek. V čase frustrace nebo vyčerpání (který čas od času do oddílu dorazí) neklesneš na mysli, protože budeš mít jasno v tom, proč to všechno děláš. A že to dává sakra smysl.

Oprášit by chtěla i oddílová vize a cíle, které by se měly stát základním kamenem pro přípravu oddílového roku a jednotlivých aktivit. Pokud v oddíle vizi nemáte, můžete si ji na první oddílové radě vytvořit.

2. Sezvi oddílovou radu a udělejte si hezké setkání

Pozvi vedoucí, rádce a další pomocníky. Udělejte si společný čas, bez spěchu. Káva, buchty, sluníčko, možná přespání nebo výšlap. Sdílejte své očekávání, vyjasněte si, kolik kdo letos věnuje oddílu času, a povídejte si o tom, co koho v oddíle baví. Tento čas věnujte spíše budování přátelství než plánování.

Klasickou plánovací radu si nechte na příště, vyhraďte si čas na sebe a na svá přátelství. Můžete třeba sdílet zážitky z prázdnin, promítat fotky nebo naplánovat akci jenom pro vedoucí.

Oddílová rada Titio na jedné ze svých porad, tehdy ve Skautském institutu.

3. Naplánuj akce alespoň na půlrok dopředu

Plán akcí na půlrok nebo celý rok je užitečný pro vedoucí, rodiče i děti. Když jsou termíny známy dopředu, všichni s nimi počítají a výprav se zúčastní více členů. Rezervujte chaty nebo tábořiště s předstihem, ať máte jistotu. Alespoň rámcově by měla mít každá velká akce svého garanta a hrubou představu, co se bude dít. Budou to hory, turnaj nebo společná výprava se přáteleným oddílem?

4. Připrav nábor a přivítání nových členů

Rozhodněte se, zda budete dělat nábor, a případně jej připravte. Pokud máte čekací listinu, odkomunikuj se zájemci vhodně pravidla a očekávání. Postarejte se o to, aby se noví členové cítili v oddíle dobře a bezpečně. Ověřte si, že stávající členové budou i nadále chodit.

5. Připrav nezapomenutelnou zahajovačku

Otevřít oddílový rok něčím nezapomenutelným dá zabrat, ale vyplatí se to. Zahajovačka symbolicky otevírá oddílový rok a je ideálním místem k zavedení čehokoli nového, co do oddílového roku chcete přinést.

6. Napiš rodičům a udržuj je informované

Dobrý vztah s rodiči je základ. Svěřují oddílu své děti a už proto si zaslouží být dobře informováni. Informuj je pravidelně o oddílových novinkách, plánech a potřebách. Dobrá komunikace vede k důvěře a větší angažovanosti rodičů (a to se může při stavěčce hodit). Nový rok

7. Zkontroluj a aktualizuj oddílové informace

Pořádek dělá přátelé. A taky větší pohodu, když je potřeba cokoli najít. Zkontroluj si seznam členů (kdo z oddílu odešel? Kdo přišel?) a zkontroluj, zda jsou všechny údaje aktuální. Připomeň ostatním vedoucím, kde jsou data k dispozici, kdyby je někdo potřeboval.

8. Archivuj členy, kteří již nechodí

Udržuj si přehled o členech tím, že archivuješ ty, kteří již oddíl nenavštěvují. Můžeš je přidat jako bývalé členy pro případné budoucí spolupráce nebo pomoc.

9. Aktualizuj web a sociální sítě

Aktualita z roku 2019 nebudí dobrý dojem před rodiči ani před úřady. Často lze velmi špatně dohledat kontakt nebo termíny schůzek. Čím jednodušší web bude, tím méně bude potřeba jej upravovat.

10. Buď po ruce rádcům a připrav se na první schůzky

Podpoř nové rádce a zaškol je. Ukaž jim, jak vypadá dobře připravená schůzka, na co všechno je dobré myslet a jaké aktivity mohou do programu zahrnout. Zaměř se také na vytvoření přátelské atmosféry, kde se rádcové budou cítit dobře a budou ti důvěřovat. Dobrou příležitostí k vychování schopných rádců je vytvořit plán schůzek na první měsíc společně.

11. Zorganizuj úvodní schůzku s rodiči nováčků

Během schůzky informuj rodiče o všem, co mohou očekávat a co se od nich očekává. Vysvětli jim, jak bude fungovat komunikace s oddílem (kdy a jak dostanou informace o akcích, schůzkách, platbách apod.). Ukážeš tím rodičům, že máš v oddíle vše pod kontrolou a zamezíš zbytečným nedorozuměním a nervům. Příjemné úvodní setkání s rodiči může nastavit tón celé spolupráce na další rok. Doporučujeme organizovat schůzku bez dětí, aby rodiče mohli soustředěně naslouchat.

12. Usnadni registraci díky novému platebnímu modulu

Registrace členů je každoroční činností, která vyžaduje dost práce. Díky novému platebnímu modulu v Levitiu mohou rodiče zaplatit kartou (třeba GooglePay/ApplePay), což ti ušetří čas a starosti s vybíráním hotovosti.

13. Nabídni členům plnění odznaků a stezek

Mnoho organizací má propracované výchovné nástroje, jako jsou stezky a odborky. Může to být silný a dobře promyšlený způsob, jak pracovat na individuálním rozvoji dětí – ale často na to v oddílech zapomínáme. Ujisti se, že děti vědí, na koho se obrátit pro pomoc a jak na to. Skvělé je tyto možnosti vyvěsit na viditelné místo v klubovně a čas od času zařadit program, který k plnění ponoukne.

14. Rozdělte si úkoly a nastavte připomínky

V oddíle nejsi sám/a. Pokud má oddíl dlouhodobě dobře fungovat, je třeba rozložit váhu povinností a úkolů mezi členy vedení – a mít v tom pořádek, aby každý věděl, co a jak. Rozdejte si úkoly, zaznamenejte si zodpovědnosti a hlídejte jejich plnění.

15. Bonus: Pořiďte si do oddílu Levitio.

Pokud Levitio ještě nepoužíváte, zvažte to. Je ZDARMA a pomůže vám ušetřit čas a nervy. Všechny informace budete moct mít na jednom místě, vždy aktuální a dostupné všem vedoucím. Oddíl se vám bude lépe řídit, některé věci se zařídí samy a rodiče budou dobře informovaní.

Tak ať to v novém oddílovém roce dobře šlape a oddíl ti dělá radost!